Architektura krajobrazu – czyli jak zagospodarować zieleń miejską?

We współczesnych miastach tereny zielone pełnią bardzo ważną rolę. Wielu osobom w pierwszej chwili będą się one kojarzyły z parkami, w których można wypocząć i aktywnie spędzić czas. Ale do zieleni zaliczają się także ogródki działkowe, kwietniki, promenady, cmentarze oraz tak często spotykane drzewa i krzewy przy ulicach. Jak się więc okazuje, tej zieleni jest całkiem sporo, i pełni ona niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego miejskiego systemu. Dlatego też konieczne jest zadbanie o to, żeby po pierwsze tych terenów zielonych było jak najwięcej, a po drugie żeby były one odpowiednio rozplanowane.

Co dają tereny zielone w miastach

Zieleń spełnia wiele istotnych zadań w miastach, szczególnie na terenach o wysokim stopniu zurbanizowania. Przede wszystkim korzystnie wpływa na klimat, nawilżając powietrze i obniżając temperaturę, co szczególnie dobrze widać w czasie letnich, upalnych miesięcy. Drzewa i krzewy bardzo dobrze zabezpieczają także przed wiatrem, obniżając jego siłę nawet o kilkadziesiąt procent. Z funkcji ochronnych warto też wymienić skuteczną izolację od hałasu, znacznie ładniejszą i praktyczniejszą od tradycyjnych barier ochronnych. Ale miejska zieleń to także miejsce odpoczynku i rekreacji. W parkach i na łąkach można uprawiać różne sporty, spotykać się towarzysko czy po prostu pospacerować albo posiedzieć z książką na ławce.

Jak prawidłowo planować miejską zieleń

Planowanie zieleni w miastach nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość długofalowego podejścia – działania podjęte teraz będą widoczne dopiero za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Poza tym duże znaczenie ma kompleksowe planowanie, najlepiej w formie planów zagospodarowania przestrzennego, które powinny określić przeznaczenie terenów miejskich. Warto również odpowiednio wykorzystać miejsca, które są już w jakiś sposób zagospodarowane. W wielu z nich bez problemów można zwiększyć ilość zieleni, prowadząc niedrogie nasadzenia nowych drzew i krzewów. Nawet niewielkie skwerki czy place mogą stać się prawdziwymi zielonymi wyspami, i co najważniejsze, wykonanymi niedużym kosztem.